Akupunktúrny laser

O akupunktúre a laseroch

Ako funguje akupunktúra, do detailov vie málokto, ale takmer každému sa vynorí predstava ihly napichané v pokožke. Menej ľudí však vie, že akupunktúra sa dá robiť aj inak a to elektrickými impulzami, laserovým svetlom spojitým alebo pulzujúcim, kameňmi, ktoré sú schopné vibrácií na určitých frekvenciách. Aj akupresúra je známa metóda, kde sa využíva pôsobenie tlaku na akupresúrne citlivé oblasti. Častokrát kombinácia metód dáva najlepšie výsledky.

Okrem toho sa vyrábajú aj rôzne pomaly rozpustné alebo nerozpustné akupunktúrne hroty, ktoré sa napichujú do rôznych akupunktúrnych bodov ucha a tak postupne pôsobia na človeka a postupne sa dosahuje náprava v určitom orgáne a riešenie problému. A buď sa rozpustia a stratia, alebo sú tam natrvalo.

Akupunktúrne body, alebo inak povedané biologicky aktívne body sa nachádzajú na povrchu tela a sú pospájané medzi sebou v dráhach a vytvárajú tzv. meridiánové dráhy. Je to logické, že takto pospájané body existujú, veď dokážeme cítiť vpich a bolesť  takmer kdekoľvek na tele, niekde intenzívnejšie a inde menej.

Presná lokalizácia bodov  sa zisťuje elektricky, pretože odpor vôči pretekajúcemu elektrickému prúdu je v týchto bodoch iný ako inde. Odborník však  bod, ktorý hľadá,  cíti na diaľku priblížením hrotu k danému bodu.  Odborník dokáže stanoviť diagnózu pacienta vylučovacou metódou približovaním rôznych látok k rôznym bodom, hodnotiac pritom reakciu človeka na látku vo fľaštičke. Človek síce nevie čo v tej fľaštičke je, ale ľudské telo to cíti na diaľku a reaguje zmenou tepu, ak sa táto látka k bodu priblíži. Z toho či človek reaguje alebo nie sa dá vylučovacou metódou urobiť cesta vedúca k stanoveniu diagnózy.

Akupunktúra sa dá robiť naozaj rôznymi spôsobmi a zaberá na veľké množstvo diagnóz. Netreba sa tejto techniky liečby báť, pretože je tisícročiami overená jej klasická podoba a novodobé techniky ako elektrické impulzy a laserové pôsobenie sú tiež už do hĺbky preskúmané a môže ich používať aj laik doma.

POUŽITIE JE JEDNODUCHÉ.

 • Prístrojom nájdite akupunktúrny bod / acupuncture point/alebo aktivačný bod/trigger point/ a spustite ošetrenie. Prístroj spustí zvukový signál pri správnej lokalizácií bodu.
 • Zariadenie umožňuje okamžite spustiť ošetrenie po nájdení  bodu. Nastavte si intenzitu pre elektrickú stimuláciu, takú aby bola komfortná. Ak je potrebné pridať aj laser tak ho zapnite.
 • Je vhodný pre použitie doma ale aj profesionálmi, napr. len akupunkturistami.

 

KEDY PRÍSTROJ POUŽÍVAŤ?

 • Vo všeobecnosti laser a TENS sa používajú na symptomatickú úľavu od bolesti dlhodobo, ale aj ako dodatková liečba bolesti napr. po operáciách.
 • Laserové ošetrenie sa používa ako náhrada akupunktúrnych ihiel pretože priamo ožaruje kľúčové body na povrchu pokožky.

 

ODPORÚČANIA:

 • Koliesko SEN sa používa na nastavenie citlivosti pri hľadaní. U suchej pleti je potrebná vyššia citlivosť ako u vlhkej pleti.
 • Doporučuje začať s nižšou intenzitou ošetrenia a potom zvyšovať, aby ste zvýšili účinok, ale cítili sa perfektne.
 • Modrá zóna na koliesku je mikrostimulácia a vyvoláva len slabučký efekt. Ale ani príliš silná stimulácia nemusí zvýšiť efektívnosť, dokonca u niekoho je slabšia stimulácia účinnejšia.

ROZDIELY V STIMULÁCIÍ:

 • Laserová stimulácia má výhodu, že ju necítite. Je vhodná pre ľudí, čo pociťujú nepohodlie pri elektrickej stimulácii a u detí.
 • Má výhody oproti akupunktúrym ihlám, je neinvazívna, nebolí, je jemná a citlivá.
 • Ale elektrická stimulácia pretože sú to elektrické impulzy zaberá pozdlž dlhších dráh, ktoré sa laserom nedajú dosiahnuť do takej hĺbky.
 • Laserová stimulácia býva účinnejšia ako elektrická na povrchové body dosiahnuteľné laserom ako na ušiach a prstoch.
 • U tohto prístroja je intenzita lasera pevná a vlnová dĺžka taktiež. Ide o červený laser, ktorý preniká niekoľko cm do hĺbky.

Obrázok

Obrázok

Zhrnutie

Existujú 2 typy laserov: medicínsky a kozmetický laser.

Kozmetické lasery slúžia sa skrášľovanie, t.j. lasery na odstraňovanie vrások, lasery na depiláciu, lasery na liečbu akné atď. Aplikácia je povrchové ožarovanie pokožky.

Medicínske lasery slúžia na liečbu a prevenciu ochorení. Medzi najefektívnejšie metódy patria ožarovanie nosnej dutiny a vnútrožilové ožarovanie.