Lasery

Vhodne nastavené parametre lasera dokážu liečiť a ovplyvňovať vlastnosti krvi a následne upraviť stav všetkých orgánov, tkanív a buniek. Tieto efekty sú medicínsky preukázané a používané vo vyspelých krajinách. Bežný kozmetický laser ani LED diódy tento efekt nedokáže vyvolať. Najlepší efekt s laserom sa dosahuje, ak je laser zavedený do žily, alebo do nosnej dutiny, kde je sliznica bohato prekrvená.

Pokiaľ ožarujeme krv cez pokožku, účinok laserového svetla sa stráca a efekt na krv je potlačený. Podrobnejšie informácie nájdete v knihe BIOquant – polovodičová laserová terapia na stránke www.kingray.eu.

Pri vonkajšom použití svetla sú potvrdené účinky aj laserov, aj monochromatického svetla s LED diódami. Klinickými štúdiami sa dokázalo, že každé svetlo preniká do určitej hĺbky a napomáha pri liečbe a prevencii určitých kožných ochorení.

Najhlbšie pod pokožku vniká infračervené svetlo, menej hlbšie červené, oranžové, žlté, zelené, svetlomodré, tmavomodré a najplytšie preniká ultrafialové svetlo. Ultrafialové sa pohlcuje takmer úplne melanínom, lebo UV je škodlivé. Pri opakovaných preexpozíciách to končí rakovinou.

Svetlo sa stále viac požíva:
• vo fotodynamických terapiách pleti, v odstraňovaní chĺpkov, tetovania, vystupujúcich žiliek...
• na liečbu nádorových ochorení: nádorové bunky sa napustia fotocitlivou latkou a následne sa ožarujú svetlom, čo ich zabíja 
• pri odstraňovaní akné, jaziev, pigmentových škvŕn atď.
• pri hojení rán
• pri odstraňovaní vrások, pretože stimuluje produkciu kolagénu podľa spôsobu aplikácie až niekoľkonásobne

Poznámka k boju proti vráskam: S veľmi vysokým účinkom sa využíva metóda nanesenia prostriedku spôsobujúceho fotocitlivosť a následne sa toto miesto ožiari laserom. Poškodené tkanivá reagujú tak prudko, že produkcia kolagénu enormne narastá.

Rôzne farby LED diód sú napríklad u prístroja MAYA.

  • Modré svetlo zabíja baktérie akné zvnútra. Je bezpečnejšie ako ultrafialové svetlo, ktoré ma tiež tento efekt, ale UV je rizikové, pretože vysušuje pokožku, spôsobuje sčervenanie, alebo bolesť.
  • Červené svetlo zlepšuje mikrocirkuláciu, zmenšuje póry a zmenšuje tak aj životný priestor baktérií v akné. Zvyšuje dostupnosť ATP, DNA a RNA reparáciu v bunkách. Zmenu vidieť najviac v poranených bunkách, ale aj zdravých. Spomaľuje zápalové procesy, urýchľuje hojenie rán, stimuluje tvorbu kolagénu. Jazvy sú pevnejšie a jemnejšie, ak sa používa zvonka. Odstraňuje aj opuchy. Používa sa v DPL systémoch (deep penetrating light) systémoch na rejuvenáciu –omladenie pleti.
  • Zelené svetlo čistí a odstraňuje pigmentované škvrny, omladzuje pokožku, navádza pocit relaxácie a uvoľnenia.